







Out of Stock








Kinnala Arts - Basava Idol - Geographical Indexed
Sold By Kinnala Kalegalu
Sold By Kinnala Kalegalu
₹2,420.00
Inclusive of all taxes
Enter pincode to check delivery availability.
- Type : Handmade
- Material : Wood
- Color : White and Red
- Uniqueness : Long lasting
- Size : LxWxH - 7inx3inx7in
- Weight : 500 grams
- Shipping Info : Delivery in 2-10 days.
Free Delivery
Basava Idol adds to the aesthetic of the place, be it work desk or pooja room or outdoor
* A Basava symbolizes purity, justice, faith, wisdom and honor.
* This product is hand crafted from wood and painted with ethnic motifs that showcases the craftsmanship from " KINNALA "
- Best Use : Marriage décor, Navaratri décor, Home décor, Return Gifts, Cultural events and many other creative events
- Package Content : A pair of Wooden Basava Idol
- Care Instructions : Dust with dry cloth and wipe with soft cloth. Do not use water
| General | |
| Model | Wooden-Basava |
| SKU | GI-KI-Basava |
| Brand | Geo Artisan Group |
| Package and Dimensions | |
| Product Dimensions (L x W x H) | 17.70cm x 7.70cm x 17.70cm |
| Product Weight | 0.50kg |
| Product Dimension Information | Basava Idols : 5.5inx6inx9in |
| In The Box | A pair of Basva Idol |
| Net Quantity | 1 |
| Free Shipping(All India) | Yes |
| Package Materials | Carton box |
| Notes | |
| Warranty Description | Due to the handmade nature of our products, there may be slight variations in color and/or craftsmanship. |


































































































































































































































































































