


29% off



Toy - Vehicle Scooter
Sold By Traditional Games
Sold By Traditional Games
₹249.00
₹350.00
Inclusive of all taxes
Enter pincode to check delivery availability.
- Type : Handmade
- Material : Ivory Wood and Dyes for coloring
- Color : Multicolor
- Uniqueness : Ecofriendly, Lusterness and Long-lasting
- Size : Scooter - 2.3inx3inx3.2in
- Weight : 100 grams
- Shipping Info : Delivery in 2-10 days.
Bring home these handmade wooden Scooter toy. They are made of ivory wood, and colored with
natural non-toxic dyes, which makes them totally safe for children. These are pushing toy which helps to refine the child's eye-hand co-ordination
and adds as an excellent play toy.
They are perfect for gifting on children's birthdays. These toys in home
décor adds charm, style, and color to your adobe.
• Best Use: Use it as
a gift for children, Navaratri décor, Home Décor, Collectibles, Play toys for
kids
• Package Content: A Wooden Scooter toy.
• Care Instructions: Dust with dry cloth and wipe with soft
cloth and do not use water.

Materials used : Ivory Wood (Aale mara), Palm leaf, Natural resin Lac and Non toxic colors.

Lathe turning along with hand tools is performed to shape the workpiece.

Natural resin (Lac) mixed with non toxic colors is applied.

Detailing of workpiece is done to give a finished product.
| General | |
| Model | Wooden-Toys-Scooter |
| SKU | GI-CP-Scooter |
| Brand | Geo Artisan Group |
| Package and Dimensions | |
| Product Dimensions (L x W x H) | 9.00cm x 4.30cm x 7.60cm |
| Product Weight | 0.10kg |
| Product Dimension Information | Train - 3.5inx4.3inx3in , Scooter - 2.3inx3inx3.2in and Car - 3inx4inx3.5 |
| In The Box | A Wooden Scooter toy |
| Net Quantity | 1 |
| Free Shipping(All India) | Yes |
| Notes | |
| Disclaimer | Due to the handmade nature of our products, there may be slight variations in color and/or craftsmanship. |





























































































-240x320.jpg)






























































































































































































































































































