





9% off






Couple - Kerala
Sold By Channapatna Bombe
Sold By Channapatna Bombe
₹499.00
₹550.00
Inclusive of all taxes
Enter pincode to check delivery availability.
- Type : Handmade
- Material : Ivory Wood and Dyes for coloring
- Color : Red, Gold and White
- Uniqueness : Ecofriendly, Lusterness and Long-lasting
- Size : Small - 4” Height and 1.4” width
- Weight : 100 grams
- Shipping Info : Delivery in 2-10 days.
Free Delivery
India the Bharatha is a rich cultural nation with multi ethnical regions. Each one having a special features of their own. Artisans of channaptna have given their best to depict them in their artifacts. These are made out of soft wood with non-toxic colors.
The ethnic small wooden Kerala Couple Doll portrays the one of many regional traditional men and women of rich cultural state of Kerala in India. These dolls will enhance the aesthetic appeal of your home and is a beautiful way to add charm, style and color.
- Best Use : Navaratri décor, Home décor, Collectibles, Return gifts, Pretend play toys for kids.
- Package Content : Handcrafted Wooden Kerala Couple Doll.
- Care Instructions : Dust with dry cloth and wipe with soft cloth and do not use water.
| General | |
| Model | Small-Couple-Doll |
| SKU | GI-CP-Couple-Kerala1 |
| Brand | Geo Artisan Group |
| Package and Dimensions | |
| Product Dimensions (L x W x H) | 3.50cm x 3.50cm x 10.16cm |
| Product Weight | 0.10kg |
| Product Dimension Information | Female Doll : 1.4inx1.4inx3.8in , Male Doll : 1.4inx1.4inx4in |
| In The Box | 1 Pair of Couple Doll |
| Net Quantity | 1 |
| Free Shipping(All India) | Yes |
| GI_Attributes | |
| GI Number | 23 |
| GI Name | Channapatna Toys |
| GI Category | Handicraft |
| Material & Color | |
| Primary Color | Red, Gold and White |
| Primary Material | Wood |
| Notes | |
| Disclaimer | Due to the handmade nature of our products, there may be slight variations in color and/or craftsmanship. |
| Returnable | |
| Returnable | Yes |





























































































-240x320.jpg)




















































































































































































































































































