





9% off






Couple - Chhattisgarh
Sold By Channapatna Bombe
Sold By Channapatna Bombe
₹499.00
₹550.00
Inclusive of all taxes
Enter pincode to check delivery availability.
- Type : Handmade
- Material : Ivory Wood and Dyes for coloring
- Color : Green, Yellow, Red, Black and White
- Uniqueness : Ecofriendly, Lusterness and Long-lasting
- Size : Small - 4” Height and 1.4” width
- Weight : 100 grams
- Shipping Info : Delivery in 2-10 days.
Free Delivery
India the Bharatha is a rich cultural nation with multi ethnical regions. Each one having a special features of their own. Artisans of channaptna have given their best to depict them in their artifacts. These are made out of soft wood with non-toxic colors.
The ethnic small wooden Chhattisgarh Couple Doll portrays the one of many regional traditional men and women of rich cultural state of Chhattisgarh in India. These dolls will enhance the aesthetic appeal of your home and is a beautiful way to add charm, style and color.
- Best Use : Navaratri décor, Home décor, Collectibles, Return gifts, Pretend play toys for kids.
- Package Content : Handcrafted Wooden Chhattisgarh Couple Doll.
- Care Instructions : Dust with dry cloth and wipe with soft cloth and do not use water.

Materials used : Ivory Wood (Aale mara), Palm leaf, Natural resin Lac and Non toxic colors.

Lathe turning along with hand tools is performed to shape the workpiece.

Natural resin (Lac) mixed with non toxic colors is applied.

Detailing of workpiece is done to give a finished product.
| General | |
| Model | Small-Couple-Doll |
| SKU | GI-CP-Couple-Chhattisgarh1 |
| Brand | Geo Artisan Group |
| Package and Dimensions | |
| Product Dimensions (L x W x H) | 3.50cm x 3.50cm x 10.16cm |
| Product Weight | 0.10kg |
| Product Dimension Information | Female Doll : 1.4inx1.4inx3.8in , Male Doll : 1.4inx1.4inx4in |
| In The Box | 1 Pair of Couple Doll |
| Net Quantity | 1 |
| Free Shipping(All India) | Yes |
| GI_Attributes | |
| GI Number | 23 |
| GI Name | Channapatna Toys |
| GI Category | Handicraft |
| Material & Color | |
| Primary Color | Green, Yellow, Red, Black and White |
| Primary Material | Wood |
| Notes | |
| Disclaimer | Due to the handmade nature of our products, there may be slight variations in color and/or craftsmanship. |
| Returnable | |
| Returnable | Yes |







































































