



37% off




Festive - Peetam Chowki - 5x5 Inches - Set of 2 - Square - Green Color | Design - Hridaya Kamalam
Sold By Pooja Decor
Sold By Pooja Decor
₹250.00
₹400.00
Inclusive of all taxes
- Material : Wood
- Color : Assorted Color
- Size : 5 inch
- Weight : 80 grams
- Shipping Info : Delivery in 2-10 days.
Elevate your sacred space with our Mini Wooden Traditional Rangoli Printed Puja Peetam! Also known as Chowki / Mane / Manai. This compact yet elegant piece serves as a charming platform for your devotional rituals, perfect for smaller altars or travel use. Experience divine tranquility in a beautifully crafted centrepiece, perfect for enhancing your daily prayers and rituals. An ecofriendly sustainable collection.
- Best Use : Navaratri décor, Home décor, Collectibles, Return gifts.
- Package Content : A Pair of Traditional Rangoli Printed Pooja Peetam.
- Care Instructions : Dust with dry cloth and wipe with soft cloth and do not use water.
- Shipping : Calculated during checkout
| General | |
| Model | Pooja Organisers |
| SKU | Peetam-5x5-Green-Hridaya-Sqr-Pair |
| Brand | Geo Artisan Group |
| Package and Dimensions | |
| Product Dimension (LxWxH) | 10.00cmx10.00cmx2.50cm |
| Product Weight | 0.08kg |
| Product Shape | Square |
| In The Box | 1 Pair of Pooja Peetam |
| Net Quantity | 1 |
| Shipping Dimensions (L x W x H) | 15.00cmx9.00cmx8.00cm |
| Shipping Weight | 0.30kg |
| Package Size Type | Medium |













































































-240x320.jpg)








































































































































































































































