





Pair Doll - Marapachi - 8.5 inch
Sold By CPT Toys
Sold By CPT Toys
₹999.00
Inclusive of all taxes
Enter pincode to check delivery availability.
- Type : Handmade
- Material : Ivory Wood and Dyes for coloring
- Color : Black
- Uniqueness : Ecofriendly, Lusterness and Long-lasting
- Size : 8.5” Height and ” width
- Weight : grams
- Shipping Info : Delivery in 2-10 days.
Elevate your decor with our Marapachi Pair Doll, a beautifully handcrafted set that captures traditional charm. Made from durable wood and featuring intricate detailing, these dolls add a touch of cultural elegance to any room. Ideal for collectors and those seeking a unique decorative piece.
- Best Use : Navaratri décor, Marriage Occasion, Home décor, Collectibles, Return gifts, Pretend play toys for kids.
- Package Content : A Pair of Marapachi Doll.
- Care Instructions : Dust with dry cloth and wipe with soft cloth and do not use water.
It is Geographical Indexed - Channaptna toys - Handcrafted Wooden Pair Doll - Marapachi
| General | |
| Model | Wooden-Toys-Pair-Doll-Marapachi |
| SKU | GI-CP-Pair-Doll-Marapachi-8.5in |
| Brand | Geo Artisan Group |
| Package and Dimensions | |
| Product Dimensions (L x W x H) | 2.40cm x 8.00cm x 21.70cm |
| Product Weight | 0.30kg |
| In The Box | A Pair of Marapachi Doll 8.5 inch |
| Net Quantity | 1 |
| Free Shipping(All India) | Yes |
| GI_Attributes | |
| GI Number | 23 |
| GI Name | Channapatna Toys |
| GI Category | Handicraft |





















































-240x320.jpg)































































































